';

Reportáž "Léto bez hranic 3" - Doctor WHO

4.8.2015

 

Po náročném dni je třeba zase trochu zvolnit. Ráno se znovu sešli všichni oddíloví kamarádi a zahráli si společně své oblíbené hry. Malá kategorie měla znovu za úkol získat dílek potřebný ke složení hodného Daleka. Musely poskládat z lesních darů portrét Daleka a později postavit hradbu, aby hodného Daleka ubránily před útočícími Anděli.

            Odpoledne přišla další etapa. Náš hodný Doktor dostal na frak od zlého Doktora, který se po rvaččce ukryl v pevnosti. Bylo třeba prorazit hradby a dostat ho před Ústavní soud. Kvůli krásnému počasí se z dobývání nakonec stala vodní bitva, která všechny příjemně osvěžila. Nakonec se nám podařilo pevnost dobít a zlého Doktora pro výstrahu alespoň pořádně namočit. Jak to s ním celé vlastně nakonec dopadne?

3.8.2015

A dnes dlouho očekávaný celodenní výlet. Většina z nás si sbalila do batůžku plavky a ručník a odjela autobusy do Příbrami. Ostatní děti vyšly na výlet do Březnice. Každý se těšil, že si nakoupí spoustu sladkostí a dárků rodičům.

            V Příbrami jsme vystoupili z autobusů přímo před aquaparkem a zamířili rovnou do šaten, kde jsme se převlékli do plavek. Když jsme si ujasnili pár pravidel, mohli jsme už vyrazit do vody, do bublin, nebo na tobogány. Pořádali jsme kohoutí zápasy, fotili společné fotky ve výskoku a vůbec si užívali bazén. Když jsme si dostatečně užili vodního života, vydali jsme se na cestu do centra Příbrami, kde děti dostaly rozchod a mohly si nakoupit všechno, co v táboře postrádaly. Po rozchodu jsme se vrátili zpět do tábora.

            Druhá skupinka jela vláčkem do Březnice, kde také dostala rozchod. Největším dobrodružstvím pro ně ale byla hra Dědeček měnil, až vyměnil. Počátečním artefaktem byla pinetka. Nejzajímavějším kouskem, který děti ulovily byl např. nákupní košík, prsten, postavička Spidermana, nebo disk na kolo. Od vlakového nádraží se pak hrdinně dopotácely zpět do tábora.

            Večer nás čekala nevšední diskotéka. Přijely za námi největší pěvecké hvězdy z celého světa a zazpívaly nám k tanci. Poté jsme si zatančili choreografie na největší popové hity. Nejstarší oddíl se pak připojil ke karaoke. Dnešní akční den opět utekl vesmírně rychle.

2.8.2015

Krásná neděle začínající domácí vánočkou, teplým kakaem a nástupem, na kterém skončilo trápení s hlídáním artefaktů. Každý si za své artefakty zasloužil příslušný vliv v ministerstvech. Pak všechny děti hrály oddílové hry a připravovaly se na odpolední program. Čekalo nás totiž velké obchodování. Děti si vymyslely nějaký předmět podnikání a zařídily si svou živnost. Pak jim Doktor vydal živnostenské listy a všichni mohli rozjet své obchody.

            Po poledním klidu už bylo mezi stánky rušno. Děti prodávaly a nabízely nejrůznější služby od masáží, květinářství a heren, až po nájímání vrahů, maskérny nebo esoterickou poradnu. Mnoho mimozemských bytostí utrácelo v našich stáncích za dárky, květiny, tetování a jiné nabízené produkty. Zabezpečili jsme se tím na další případné dobrodružství.

            Večer se nejstarší oddíl rozhodl utkat s některými vedoucími v improvizačních představeních. Pod vedením zkušených herců sehráli nejvtipnějsí kusy, které byly inspirované vesmírnými hesly. A už byl najednou znovu čas jít spát. Ten čas s Pánem času utíká vesmírně rychle. Potřebujeme na zítra nabrat spoustu síly.

1.8.2015

Dnešní den byl speciální, protože hned po snídani se začalo nástupem. Bylo třeba zkontrolovat, zda mají artefakty stále stejného majitele. Dopoledne všichni hráli se svými oddíly hry intergalaktického druhu. A o poledním klidu nás dokonce navštívili samotní Koně z planety velmi vzdálené Zemi a dovolili našim nejmenším se s nimi projet.

            Mezitím si guildmasteři domluvili s Pány času předání důležité zásilky. Co se ale nestalo? V Pánech času se probudila jejich chamtivost, přelstili nás a oloupili. Proto bylo potřeba celou zásilku propašovat zpět. Pašovali jsme legální i nelegální suroviny, takže jsme se museli mít napozoru před celníky, pohraničníky, piráty i zloději.

            Po takové práci muselo být zas trochu zábavy. A tak se rozblikala světla a rozzvučely reproduktory a mohli jsme zase všichni rozhoupat naše boky v rytmu písní z celé galaxie. Když ale padla tma, dostal se k nám signál, že Silence přepadla karavanu našich přátel. Když jsme se dostali na místo, bylo tam spousty raněných. Dusivý dým a tma se nám pokoušely zabránit, abychom naše přátele zachránili. Ale společnými silami se nám podařilo dopravit je do nemocnice, kde už se o ně postarali zkušení lékaři. Pro uklidnění našich smyslů před spaním jsme poté ještě na chvíli vpluli do víru hudby.

31.7.2015

Pokračuje tvrdý boj proti Scilence. Malinkým dětem se podařilo v minietapě získat další díl potřebný ke složení hodného Daleka. My ostatní jsme se vydali do tajemného čtverce na lov drmolíce tajemné mantry. Po odpoledním nástupu jsme měli ještě další misi. Museli jsme se po skupinkách vydávat do zeleného pekla původní planety Daleků Skáro a najít tam všechny ukryté Dalecké obvody. Strastiplná cesta na nás nezanechala čisté místo.

            Večer jsme se všichni v kruhu sešli okolo ohně a zpívali domorodé Dalecké písně. Potom se však náhle zjevil manželský pár strašidel a vrátil nám mrtvé tělo Jacka Harknesse. K našemu údivu se však zablesklo a Jack se znovu probudil. Tentokrát však v jiném těle. Od této chvíle je nazýván Tvář z Boe.

            Opékali jsme buřty a radovali se, jak dnes všechno dobře dopadlo. Jenže pak se ozval křik a rány. Pomocí Tardis jsme se přesunuli daleko do minulosti, přímo do časové války Největšího konfliktu vesmíru za celý čas. Lidští Dalekové unesli a mučili madam Vastru, která je guildmasterem jedné naší skupinky. Všichni ostatní guildmasteři jí přispěchali na pomoc a mezigalaktickým signálem přivolali i hodného Doktora. S ním však přišli i další Páni času a rozpoutal se boj mezi dobrem a zlem. Nebudeme vás dlouho napínat. S pomocí Doktora se nám podařilo časovou válku vyhrát a zničit tak všechny nebezpečné Daleky. Poté nás pak ale dohořívající oheň a sílící zima od oslav zahnaly do postelí.  Malá vítězství nevyhrávají války. Čeká nás ještě zkouška nejtěžší. Silnece… Podaří  se nám Silence porazit a odvrátit tak zkázu samotné reality a zničení vesmíru??? Kdo se ujme vlády nad zemí? A co na to Tvář z Boe?

30.7.2015

 

Dopolední program byl volnější, protože po diskotéce, která se protáhla až do noci, byli všichni znavení. Nejstarší oddíl si zahrál vaječný souboj, při kterém rozbil nemálo vajíček. Nejmenší děti stavěly lesní domečky pro malinké mimozemšťánky. Dnes také začalo plnění miniúkolů. Bodové odměny za tyto úkoly brzy značně ovlivní množství mandátů ve vesmírném senátu.

            Odpoledne se nám znovu zjevila Tvář z Boe a vyjevila nám svůj životní příběh, který se ovšem teprve stane. Tvář z Boe dříve vypadal jako člověk, ale protože je nesmrtený, ve stáří změnil svou podobu. Jeho původní jméno je Jack Harkness a toho my přece dobře známe. Je to jeden z našich guildmasterů a právě ten prožil hrozivé napadení pobočníky Silence. Tyto příšerky se nakonec vzaly a my jsme museli najít jejich děti. Dále jsem byli nuceni svést mezi sebou souboj  v galaktickém armagedonu s Žužusaury, Ovečkami, Radioaktivními spády nebo Spiderpigy. Ti všichni útočili na naše vesmírná loďstva.

            Druhým úkolem dnešního odpoledne bylo projít bludištěm a nalézt co největší množství vajíček již zmíněných příšerek. Všichni ze sebe na těchto misích vydali všechny své síly. Avšak nejmenším dětem ještě zbylo trochu energie,  tak si ji vybily na soukromé diskotéce. Navštívil je tam dokonce samotný prezident. Věčer jim pak nejstarší oddíl vyprávěl pohádky o Doktorovi na dobrou noc. Další den za námi. Jak to všechno dopadne? Podaří se nám zachránit vesmír před Silence? A co na to Doktor Who?

29.7.2015

 

Dnes se nám podařilo získat artefakty, které jsme tak dlouho potřebovali k ovládnutí ministerstev. Nejmenší děti si vyzkoušely lézt na lanech a ostatní děti měly důležitý miniceteh s křižovatkami. Cílem bylo získat největší počet klíčových míst.

            Odpoledne se skupinky s guildmastery přesunuly do lesa a zahrály si klasické kruhy. Hru, kde útočníci berou z jednotlivých stanovišť mince a nosí je na svoje území. Zbytek odpoledne oddíly věnovaly přípravě na večerní program. Čekala nás totiž TV show, kde nám porotce dělala rodina Horáčkových. Všechny oddíly si připravily scénky na určité téma, vedoucí si pak připravili vtipné reklamy.

            Po večeři mohla přehlídka začít. Nejmladší oddíl nám zazpíval zpívánky, pak jsme viděli večerníček o Maxipsu Fíkovi, telenovelu, KungFu Pandu nebo novoroční projev prezidenta vesmíru. Večer jsme zakončili diskotékou, kterou děti postupně opouštěly a uléhaly k spánku.

28.7.2015

Včerejší náročný den byl dnes ráno odměněn volnějším programem. Starší oddíly mohly celé dopoledne odpočívat, ale ti nejmladší měli plné ruce práce. Jejich nejdůležitější misí je sestavit hodného Daleka, který pomůže bojovat proti Silence. Potřebují pro to však získat všechny jeho díly. Dnes se jim po náročné etapě podařilo získat první z nich.

Náš příběh odpoledne pokračuje. Konečně se nám podařilo dorazit na planetu Oodů. Doktor nám totiž dal jasně najevo, že pouze u Oodů a u jejich tajmemného pána můžeme nalézt jednu z odpovědí na otázku, jak porazit našeho nepřítele – Silence. Ovšem v našem úkolu se skrývala past.Vlivem neblahých událostí, ale i velkého štěstí se na scéně objevili dva Doktoři. Jeden, který regeneroval po své tragické smrti a díky Silence se stal zlým, a druhý, který k nám přišel z hluboké minulosti, spolu soupeří o osud našich posádek i samotného vesmíru. Naštěstí nejsme hloupí a dokázali jsme poznat, komu máme věřit. A hodný Doktor nás varoval. Na planetě Oodů, v prastarých ruinách Akbaru byla v dávných dobách uvězněna mocná bytost, narozena před samotným časem a plna zášti i prastarých znalostí. A pouze díky pomoci dobrého Doktora se nám podařilo Prastarého přelstít a získat tak mocný artefakt. Masku, kterou sběratelé již před dávnými věky pojmenovali jako „Jsi moje máma?“. Zní to podivně. Avšak viry v masce obsažené donutí kohokoliv, kdo si ji oblékne, k tomu, že hledá neznámou Matku. Plán zní jasně. Konečně máme možnost nalákat Silence přesně tam, kam chceme. Stačí našemu nepříteli navléknout masku a z neznáme bytosti, jež se nazývá Matkou, udělat návnadu. Ale ke konečné porážce našeho nepřítele vede ještě dlouhá cesta. Netušíme totiž, kde máme Matku hledat. Snad nám pomůže Tvář Boa. Nejstarší bytost ve vesmíru, strážce časové kontinuity a stability univerza. Ale to předbíháme…

             Po večeři a večerním nástupu, který byl plný tajných psaníček z táborové pošty, byl málem zabit náš oddaný průvodce, hodný Doktor. Napadlo ho totiž jeho konečně plně odmaskované dvojče - zlý Doktor. A na pomoc si vzal odvěké nepřátele Pánů Času – Daleky. Ale za pomoci nás všech i společníků Doktora – našich vedoucích - se je všechny podařilo zahnat. A slavili jsme významný úspěch. Zlý Doktor v líté bitvě přišel o sónický šroubovák, svou nejmocnější zbraň hned po svém prohnaném mozku.

            A konečně večer se naši nejmenší vydali na důležitou cestu. V intergalaktické krčmě, v níž schovává své nejvzácnější poklady Největší ze sběratelů, se nachází dalekoidum, nesmírně vzácný nerost, používaný jako palivo pro kovová těla mocných Daleků. A nejmenší ho museli za každou cenu získat. Jen tak dokáží oživit hodného Daleka. Museli překonat snad všechna nebezpečí širého vesmíru. Na stráži stáli nejen samotní Daleci a Cybermani, ale i smrtelně nebezpeční Andělé a dokonce i skupina odpadlých Oodů. Nejmenší se s touto výzvou vypořádali s velkou odvahou a nakonec všichni slavili úspěch. A s úsměvem na rtech se vydali odpočívat před dalším náročným dnem…

27.7.2015

I dnes byl den plný zážitků a nových zkušeností. Odvrátili jsme sice hrozbu Cybermanů a zachránili Zemi, ale rada Doktora nás postavila před další výzvu. Čeká nás totiž dlouhá, strastiplná cesta na planetu Oodů. Staré znalosti z planety Gallifrey ve vzpomínkách Doktora nám daly naději na porážku Silence, tajemné síly, která ničí vesmír. 

Cestu ovšem stráží Plačící Andělé. Jsou to stvoření stará jako samotný vesmír. Mohou se pohybovat pouze pokud na nich nespočívá pohled jiné živé bytosti. Když se jim díváte do očí, nemůže se vám nic stát. Ale když odvrátíte zrak, ožijí, dotknou se vás a pošlou vás do hluboké minulosti, či budoucnosti a byli bychom ztraceni v toku času. Takže ani mrk!

            Abychom uspěli, rozdělili jsme se na tři skupiny. Nejmladší byli první na řadě. Dopoledne museli s pomocí Doktora nalákat Anděly do pasti. Ostatní hrály jiné vesmírné hry. Po odpoledním klidu přišel čas, aby i střední kategorie bojovala s Anděly. Měli jsme za úkol sbírat kvantové částice, abychom mohli otevřít interdimenzionální wortex a vtáhli tak Anděly do jiné dimenze.  Vše se zdárně podařilo.

            Po věčeři na nástupu byly odměněny skupinky, které se nejlépe osvědčily v našem boji proti Cybermanům. Jak se ale s Anděli poprala velká kategorie?

            Andělé na ně číhali ve stínech stromů a keřů lemujícíh potok, který protéká okolo tábora. Nejstarší v potoce hledali zlaté obelisky nutné ke konečnému vyhnání Andělů. Mokří a utrmácení je však nakone přemohli a vrátili se do teplých peřin.

 

26.7.2015

Byli jsme uvězněni ve vězení Cybermanů. Ráno nás vzbudili povykem a střelbou. Pod vedením jednoho dozorce následovala rozcvička a poté snídaně. Dnešním cílem nás všech bylo dostat se z vězení pryč. Po svačině jsme byli na nástupu rozděleni do cetehových* skupinek.

            V dopolední etapě jsme měli za úkol vyměňovat různé suroviny na stanovištích, ze kterých jsme nakonec získali prostředky potřebné k úniku z vězení. Následoval oběd a polední klid. Poprvé byl dnes otevřen kiosek pro naše mlsné jazýčky.

Na odpoledním nástupu byly vyhlášeny výsledky z dopolední etapy. Podle pořadí si pak jednotlivý kapitáni týmů zvolili svého „guildmastera“ (vedoucího skupinky a součastně postavu ze seriálu Doctor Who). Poté jsme se odebrali do lesa, kde na nás čekal boj a následný utěk z vězení. Tato etapa měla tři části a následovalo divadlo, kde jsme se museli rozloučit s jedním z vedoucích. Nahradila ho však jiná seriálová postava, a tedy i nový vedoucí pro sedmý oddíl. Před večeří ještě zbyl čas na krátkou oddílovou činnost a pak obvyklý večerní nástup, kde bylo třeba shrnout události druhého dne a výsledky prvních her.

Jak jsme se tedy dostali z vězení? Odpověď přišla z nenadání. Po večerce nás vzbudili naši „guildmasteři“, kteří nám vysvětlili, že rozpoutali revoluci a potřebují dopravit klíčové prostředky do pevnosti, díky kterým jsme schopni uniknout. Celá akce se zdařila a my jsme znovu ulehli do postýlek a těšíme se na další den.

 

*CTH (aka Ceteh) = celotáborová hra

25.7.2015

Všechny slzičky pryč! Po příjezdu do tábora Sobenský rybník už jsme měli všichni na tvářích jen zářivé úsměvy a hned jsme se pustili do ubytovávání a seznamování s novými kamarády. Odjezd předchozího turnusu, kterému tábor právě končil, proběhl bez ztracených kufrů i jiných komplikací.

Celý tábor jsme zahájili v jídelně, kde děti poznaly všechny naše vedoucí a byly rozděleny do osmi oddílů. Seznámily se také s táborovým řádem a během oddílové činnosti si před obědem zahrály seznamovací hry. Potom si společně s oddílem prošli tábor, aby se podívali, kde stráví dalších 12 dní. Po odpoledním klidu se oddíly vystřídaly na marodce u našich zdravotníků.

Odpoledne děti hrály hry se svými kamarády v oddílech a poznávaly se tak lépe a lépe. První den tábora je vždy převážně o seznamování. Navečer započala uvítací diskotéka, kde se nejmenší děti učily tancovat oblíbené tance jako je Macarena nebo Jede jede mašinka, které jsou skutečně klasikou táborového léta. Po setmění proběhlo úvodní divadlo na téma tábora Doctor Who. Spousta světel a hluku již naprosto vyčerpala nejmenší děti, které se poté odebraly do hajan. Starší ještě chvíli tančily, ale brzy se také odebrali na kutě. Byl to pro všechny náročný první den. Jaký bude zítřek?

 

Ŕíkají o nás

„Díky vedoucím ZT Krkonoše 1–5. Byl to první tábor, ze kterého syn každý den nevolal domů. Byl programem nadšený. Děkujeme.“

Táborská, ZT ČR Praha 1–5